בנייה אקולוגית

בנייה אקולוגית"אקו-דום"- בניית מבנה כיפה מאדמה, בעזרת טבעות שקים מלאות באדמה דחוסה. הטבעות מונחות אחת על השנייה ויוצרות מבנה ארכיטקטוני יפיפה, מעורר השראה וחזק.

מאת:
HomeAid
קטגוריות:
ירוק בבית,
כללי,
עיצוב,
פרוייקטים מיוחדים
תגיות:
בנייה,
טיח,
איכות,
סביבה,
אקולוגיה

בניית מבניי כיפות מאדמה
נכתב על ידי יובל דלשד


בנייה אקולוגית:

"אקו-דום"- בניית מבנה כיפה מאדמה, בעזרת טבעות שקים מלאות באדמה דחוסה. הטבעות מונחות אחת על השנייה ויוצרות מבנה ארכיטקטוני יפיפה, מעורר השראה וחזק.
שיטת בנייה עתיקה הנהוגה עד היום באירן, ששודרגה לחיים המודרניים ע"י האדריכל האירני נאדר חלילי ממכון-Cal-earth   בקליפורניה.

המבנה מתאים למגורים, צימר, סטודיו, מחסן, "זולה" לגינה, חדר יינות ומקלט.
במחיר של קרוואן ניתן לבנות יחידת דיור של שני חדרים כולל מטבח ושירותים.

שיטה זו נבדקה ע"י מהנדסים בקליפורניה ואושרה.  עמידות המבנה בפני רעידות אדמה נבדקה והמבנה נמצא חזק יותר מבניה קונוונציונאלית. 
עמידות  הכיפה לרטיבות וחדירת מים. ציפוי חיצוני לפני הטיח אוטם את הכיפה לחלוטין ומונע כל חדירת רטיבות מבחוץ.


החיים במבנה עגול:

הכוח בעולם מתקיים תמיד במעגלים.
הארץ עגולה כמו כדור, כך גם כל הכוכבים, הציפורים בונים את קניהם בעיגול, השמש מסתובבת במעגלים, והירח עושה את אותו הדבר.
עונות השנה יוצרות מעגליות בשינויים שלהן וכל פעם חוזרות לאותו מקום ומתחילות מההתחלה, גם הבתים הראשונים של בני האדם היו עגולים, כמו קיניי הציפורים.
המגדל השלישי של עזריאלי הוא עגול...ולא סתם אנו אוהבים שדיים וישבנים, גם הם עגולים...
ולא סתם חיים עד היום האינדיאנים ושאר תרבויות בעולם בבתים עגולים.

כשיש בבית פינות הם חוסמות, לא סתם כשרוצים להעניש ילד אומרים לו ?לך לעמוד בפינה. פינה זה מקום לא נעים. מקום שבו משהו נגמר, אין לך ללכת משם.
בבית עגול אין פינה וגם אין קירות שסוגרים מהצד וממעל. יש קיר אחד שמתחיל ולא נגמר. אין תקרה, יש אין סוף.
בבית עגול יש כוח, יש בו תחושה של אין מגבלה, תחושה של טבע.

בזמן שהותי במכון של אבי השיטה, נאדר חלילי בקליפורניה, גרתי במבנה כיפה. אחד הרגעים המיוחדים עבורי, היה התחושה הנעימה, המרגיעה, הארוטית אפילו שהייתה  כשישנתי לילה לילה בתוך מבנה הכיפה העגול. היו לילות שראיתי את הירח מציץ מהפתח למעלה ומאיר את הכיפה באורו הרך. הדבר המוזר ביותר היה הרגע שבו חזרתי לישון בבית רגיל. הרגשתי, כאילו שהתקרה נופלת לי על הראש, תחושת לחץ ואי נעימות.
רק ברגע זה , ניתן היה להבין עד כמה מדהים  לחיות בבית עגול.


יתרונות השיטה:

גמישות המבנה- ניתן לעצב את מבנה הבית בגמישות רבה לכל צורת מגורים.  בניית כיפות בגדלים שונים, צמודים אחד לשני, יוצרת בית עם חלל חדר מגורים, חדרי שינה, מטבח ושירותים. לא יהיו קירות משותפים הנהוגים בבית מרובע, לכל חדר יש את החלל שלו. חיבור הכיפות במעגל, יכול ליצור חצר פנימית משותפת. 
חוזק מבנה הכיפה- המבנה משלב גרביטציה וחיכוך, מינימום חשיפה ומקסימום לחץ. המשקל הגדול של האדמה הדחוסה לוחץ את הטבעות אחת על השנייה ומעביר את הלחץ  המופעל על הכיפה למטה, כלפי האדמה.  הכוחות פועלים בצורה שווה בכל חלקי הכיפה.
בכיפה אין שימוש בבטון, יסודות, קורות או פלדה - למבנה זה אין קירות ואין חיבורי קירות או קורות.  המבנה הוא מסת כיפת אדמה אחת המסוגלת לשאת את העומסים הפועלים עליה מטה, אל תוך האדמה וכך אין צורך בשלד וביסודות.
חיסכון ענק באנרגית חום - בגלל המבנה העגול והאדמה ממנו הוא בנוי, המבנה שומר על הטמפרטורה ולא מאפשר בריחה של חום או קור, פנימה או החוצה. בניינים הנבנים בשיטה זו הם בעלי מסה תרמית גבוהה המייצבת את תנודות הטמפרטורה בתוך הבית ומקנה נוחות תרמית רבה לדיירים. רק לשם הדוגמא: יכולת אגירת החום הנפחית למבנה לבנים עומד על כ ? 1350 קילו ג'אול למ"ק  ? kj/m3/ok   , לעומת זאת, יכולת אגירת החום לאדמה המהודקת הוא  כ- 1700 קילו ג'אול למ"ק .
בידוד מכניסת מים ורטיבות-  החלק החיצוני של הכיפה מצופה בחומר בידוד למניעת כניסת גשם ורטיבות דרך הכיפה. החלק החיצון מצופה בטיח אדמה מעורבב במלט אשר מתקשה ועמיד בפני גשם.
חלון במבנה עגול מאפשר ניצול אור טבעי לתאורת פנים, בכל שעות היום ? במבנה ניתן לעשות חלונות בכל זווית אפשרית מול השמש, להבדיל מחלון בבית מרובע שזוויתו מול השמש מוגבלת ותלויה בזווית הקיר. כך ניתן לשלוט על כניסת קרני השמש בכל שעות היום אל הבית. כמו כן ניתן לעשות פתחים עגולים כמובן, בכל גובה של הכיפה, שדרכם יכנסו קרניי השמש. במרומי הכיפה מומלץ להשאיר פתח ? Sun Roof שדרכו רואים את השמים ביום ואת הכוכבים בלילה.
החלל, האקוסטיקה והצורה העגולה משרים לשוהה בה אווירה נעימה ומלאת השראה - הכיפה בעלת תכונות בידוד אקוסטי מעולות ומונעת חדירת רעש פנימה ומעבר רעש בין החדרים. תכונה זו היא הודות לשני אלמנטים. החומר ממנו עשויה הכיפה ? אדמה וכן לצורת המבנה החלל העגול.
מבנה ארכיטקטוני מקסים המשתלב עם הטבע והסביבה ? הכיפה מצופה בטיח אדמה בצבעי האדמה הטבעיים. כל כיפה תהיה באותו צבע של האדמה במקום בו היא נבנתה. אם לוקחים אדמה ממקום אחר, ניתן לעטר את הפתחים והדלתות בצבע אדמה שונה. גווני צבע האדמה תמיד משתלבים אחד בשני.

הטיח:
את הפנים והחוץ מצפים בטיח טבעי שגם הוא עשוי מאדמה מהמקום. מן הסתם, לפי צבע האדמה במקום, כך יהיה צבע המבנה.  אם משמשים באדמה ממקום אחר, ששם צבעה שונה, מקבלים צבע אחר . לדוגמא: אדמת חמרה תיתן צבע אדמדם. חול ייתן צבע צהוב. אדמה כבדה תיתן צבע חום.
השימוש בסיד לבן מיועד לטיח בפנים. ניתן לשלב בפנים כמה סוגי אדמה ליצירת צורות ועיצובים בגוונים שונים.
מיקום הכיפה מעוצב ובנוי לפי כיוון הרוח, לקירור וחימום טבעיים ולכניסת אור נכון.
חדר השינה יבנה בצד זריחת השמש, בכיוון דרום/מזרח. המטבח בכיוון דרום. המקלחת בכיוון דרום/מערב והכניסה בכיוון מערב.
לחדר המגורים המרכזי יכנס אור שמש מפתח עליון כל שעות היום. בלילה ניתן לראות את הכוכבים או הירח דרך הפתח. כמו כן, ניתן לבנות מספר פתחים עגולים להוספת אור ויופי.


קירור וחימום:
בבניה מעין זו אין צורך במזגן. הטמפרטורה נשמרת יציבה הודות לצורת המבנה העגולה, לחומר ממנו עשויה הכיפה ולעובי הקירות. עובי הקירות הוא  בין ? 60-80 ס"מ, האוויר המצטבר בכיפה לא בורח דרך הקירות ושומר על הטמפרטורה. הבתים העתיקים ביפו  או בירושלים עובדים על אותו עקרון ותחושת הקרירות  בתוך הכיפה זהה לבתים העתיקים או למערה.
ניתן להוסיף ארובה לכל כיפה. הארובה נועדה לווסת לפי הצורך את האוויר החם המצטבר בבית במקומות מדבריים.
במקומות חמים -  בפתיחת הארובה האוויר מבחוץ שואב את האוויר החם מבפנים ומקרר את הבית.     במקומות קרים - הארובה משנה את ייעודה לאח עצים. עובי הקירות שומר על חום האח שלא יצא ויתבזבז החוצה.


מה ניתן לבנות:
ניתן לבנות מבנה לשימושים רבים. גמישות הטבעות  בזמן הנחתן מאפשרת עיצובים שונים ומגוונים. יצירת  חלונות עגולים, מקומרים, ספסלי ישיבה, בריכות דגים, מרתף יינות, פינת ישיבה, מזנון ומדפים ועוד.
דירת נופש/ צימר-  המבנה המכיל חדר מגורים, חדר שינה (חדר רחם), מטבח, מקלחת ושירותים, הול כניסה.

מבנה מגורים ? המבנה יכול לשמש למגורים וניתן להרחיב את המבנה למספר כיפות הצמודות אחת לשנייה וליצור חדרים נוספים.
מקלט ? חוזק המבנה מאפשר לבנות בחצר הבית מקלט. אפשר להעמיק את המבנה אל תוך האדמה כך שישמש מעין בונקר.
מחסן- בניית מחסן בחצר הבית לאחסנה.
חדר עבודה או טיפולים- צורת המבנה כיפה נותן השראה ורוגע לשוהים בו. ילדים
חדר יינות ?   הטמפרטורה שנשמרת בתוך הכיפה ועובי הקירות מתאים למרתף יינות. כדי למנוע כל כניסת אור, הכיפה תהיה ללא חלונות ומסדרון יוביל לדלת הכניסה שתהיה צרה וקטנה.
פינות ישיבה- "זולות" ?  העבודה עם הטבעות מאפשרת יצירת פינות ישיבה מרהיבות, עשויות מאותו חומר ? מאדמה. פינות ישיבה קלות לבנייה ונותנות לבית ולחצר אופי אחר. עיצוב כל פינות משתנה וגמיש לפי צורכי המקום והאדם.


על  השיטה:

נדאר חלילי, ארכיטקט ממוצא אירני החי בקליפורניה עשה טיול בארץ הולדתו איראן.
שם ראה תופעה מעניינת. לאחר רעידת האדמה הגדולה באיראן, נחרבו המוני כפרים, אולם הוא הבחין שחלק מהכפרים נשארו על תילן. לאחר בדיקה קצרה, הבין שהכפרים האלה בנויים מבתי כיפות ושאר הכפרים בנויים בנייה קונוונציונלית ? בתים מרובעים. הוא בדק ומצא, כאשר האדמה זזה, פועלים כוחות מנוגדים על הכיפה העגולה והיא אינה קורסת. לעומת בנייה מרובעת, שהכוחות פועלים לכיוון התזוזה וממוטטים את קירות הבניין מטה.
לאחר שחזר לארה"ב עזב נאדר את עבודתו כאדריכל מבנים רגילים והחל לפתח את השיטה, לחזק את המבנה והתאים אותו לצורת החיים כיום.
נאדר רשם פטנט על הטכנולוגיה שפיתח שנים והחל להפיץ אותה ברחביי העולם.
היום נאדר הוא מומחה בעל שם עולמי בבנייה טבעית. בנה מוזיאון מלבנים ומספר פרויקטים בעולם של בנייה טבעית.

פרויקטים נוספים בעולם:
מבני כיפות רבים נבנים ברחביי העולם. בארה"ב, מקסיקו, קנדה, ברזיל, פקיסטן,  איי בהאמה, מונגוליה
בפקיסטן נבנו מספר רב של כיפות לצבא הפקיסטני.


בדיקות ואישורים:
לכל כיפה יש תוכניות בנייה ? blue print  , ואדריכל ומהנדס צמודים.
לפני הבנייה נלקחת דגימה מהאדמה במקום המבוקש, הדגימה נשלחת לבדיקה ולפי סוג הקרקע ניתן לדעת על אפשרות השימוש באדמה.
כיום בארץ ניתן לבנות כמעט בכל האזורים, למעט אדמה סלעית.
הנגב, הדרום הרחוק, הצפון והשפלה הם מקומות מצויינים.
במקרה ולא ניתן לבנות במקום שהוא סלעי. ניתן להביא אדמה ממקום אחר.

לתוכניות של הכיפה ניתנו אישורי בנייה מהמחמירים בקליפורניה - 1997 UBC / 2001 California
Code
consultation with I.C.B.O. (International Conference of Building Officials), אושר ע"י
הכיפה נבדקה ע"י מכשור מתאים לבדיקת עמידות בפני רעידת אדמה ונמצאה עמידה ב- 27,000 ft-lbs  משתווה משאית בטון תלויה.

Superadobe Technology, U.S. patent #5,934,027, has been tested on individual dome and vaults (1993-1996) for the City of Hesperia, California, Building and Safety Department, in consultation with I.C.B.O. These structures passed the California required codes. Licensing is required for commercial use.


סדנה לבנייה עצמית:
מידיי כמה חודשיים מתקיימת סדנה שבה לומדים את עקרונות השיטה.
5 ימים מלאים בהם לומדים עיונית ומעשית איך לבנות כיפה קטנה, בגודל של כ-3 מטרים, משלב השירטוט ועד שלב הטיח. הסדנה בשילוב עם טל בשן מהמרכז לבנייה מסורתית.


לחץ כאן לפרטים נוספים בנושא - www.eco-dome.co.il

  
מקור המאמר:  מאמרים לשימוש חופשי.
  
בטוןבטון הוא חומר המשמש לבניה. הבטון מורכב בדרך-כלל מתערובת של מלט, חול, חצץ ומים.
awRTL=[on]
סידסיד הוא תרכובת המכילה סידן וחמצן. הסיד מופק על ידי שריפה של אבן גיר. הסיד משמש כחומר גלם למלט וטיח. הסיד גם משמש כמובן לצביעה עקב תכונותיו הבולטות – צבע לבן ומחירו הנמוך. בצביעה בבית חדש ניתן למצוא סיד בעיקר בתקרות. הסיד נוטה להתלכלך מהר יותר מצבע אקרילי ולכן הוא מתאים פחות לקירות. לעיתים ניתן למצוא גם קירות צבועים בסיד, במקרה כזה, כאשר רוצים לצבוע בשכבה אקרילית ע"ג סיד יש למרוח שכבה של צבע יסוד ביניהן.
awRTL=[on]
טיחכיסוי חיצוני או פנימי על הקירות או התקרות של בניינים.הטיח בדרך כלל מורכב ממלט ומחול (אך ניתן לשנות את הרכב האגרגט). הטיח הוא חומר הגמר העיקרי בבניה המודרנית והמסורתית ומשמש למטרות רבות כולל איטום ובידוד. כמו כן הטיח משמש כבסיס לשכבות הצבע במבנה ויכול לשמש כחומר גמר סופי בעצמו.
awRTL=[on]
מלטצמנט – מאנגלית cement או גרמנית Zement. תערובת של חול, אבקת דבק ומים. הוא חומר המשמש בבנייה למילוי הרווחים שבין הלבנים ולהדבקת הלבנים זו לזו ומהווה את הרכיב החשוב בתערובת בטון.
awRTL=[on]
אין טיפים נכון לרגע זה
צפיות:
14606
תאריך:
06/09/11
ציון:
 
דירגו:
14
דרג/י:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 

רוצה למצוא בעל מקצוע מומלץ?


 
 

מאמרים רלוונטים לפי התגיות

 
 
 
 
 
בית ירוק- איך נשמור בקלות על איכות הסיבבה שלנו.
אני ואתה נשנה את העולם- השינוי הירוק צריך להתחיל אצלנו בבית. להלן כמה רעיונות פשוטים על מנת להפוך את ביתנו לירוק יותר ולשמור על איכות הסביבה הקרובה אלינו.
פרמקלצ'ר- Permaculture
מאמר בנושא פרמקלצ'ר, שהינה חקלאות ברת קיימא. דרך טבעית ומעניינת לשילוב צמחים בגינה כך שתיווצר מערכת אקולוגית בה לכל מרכיב מספר תפקידים והוא נותן ולוקח לפי צרכיו ויכולתו. ובנוסף, מתכון לדשן סרפדים קל להכנה ושימושי מאוד...
ליקויי בניה
כיצד לבדוק ליקויי בניה בדירות חדשות ובדירות יד שניה.
5 מיתוסים אודות אנרגיה סולארית
כיום כאשר המודעות למושגים כגון: איכות הסביבה, הידלדלות משאבי הטבע, בית ירוק, אקולוגיה, אורגני ומחזור, הופכים לדרישה על ידינו, הצרכנים, מוצעות לנו חלופות ירוקות רבות בתחומים שונים החל מהמזון שאנו אוכלים, הבגדים שאנו לובשים ואף יצירת חשמל לשימוש ביתי.
איך לבנות בית שמש
בניית בית שמש היא דרך מצוינת להיות ידידותי לסביבה. אתם יכולים להשתמש בשילוב מרכיבים סולארים אקטיביים ופסיביים במטרה לספק חשמל נקי לשימוש ביתי לתאורה, מכשירי חשמל ואף למערכות חימום מים והסקה.
 
 

אינדקס חנויות

 

הכפר הירוק
הכפר הירוקרוצים לחגוג אירוע יוקרתי בשרון? בואו למצוא את האולם שלכם - הכפר הירוק המקום לאירועים קסומים.

טלפון: 077-7298268
כתובת: רח' משה סנה 199, רמת השרון
איזורי פעילות: השרון.
תחומי עיסוק: כללי, צרכנות.
go4heat - עצים להסקה
אספקת עצים להסקה איכותיים ויבשים שעברו חיטוי ושנכרתו מיערות מסודרים ע"פ התקן הבינלאומי. אספקת העצים מתבצעת במשטחים או בשקים לכל הארץ.

נייד: 050-5712147
כתובת: מושב נס-הרים
איזורי פעילות: הצפון, השרון, המרכז, השפלה, ירושלים, הדרום.
שעות פעילות: א-ו
תחומי עיסוק: ירוק בבית, כלים וחומרים, כללי.
שמרת הזורע
שמרת הזורעשמרת הזורע חברת הרהיטים ועיצוב הבית, השורשית והאיכותית ביותר בישראל. מזה עשרות שנים שומרת החברה על מיקומה כמותג הישראלי המוביל בתחומי העיצוב, האיכות, הידע,

טלפון: 073-2221800
פקס: 073-2221881
כתובת: קיבוץ שמרת
איזורי פעילות: הצפון, השרון, המרכז, השפלה, ירושלים, הדרום.
שעות פעילות: 0900 עד 2200
תחומי עיסוק: עיצוב, פרוייקטים מיוחדים.
חדרי שינה מעוצבים – סליפ IN
חדרי שינה מעוצבים – סליפ INחברת סליפ IN מביאה לכם חדרי שינה מעוצבים ממגוון סוגים. עיצוב חדרי שינה מכל הסוגים ובמחירים שפויים. אנו מספקים חדרי שינה להורים, חדרי שינה לנוער, חדרי שינה לתינוקות ועוד. תמצאו אצלנו גם חדר שינה כפרי, קלאסי, יהודי, חדר שינה מעץ מלא ובכלל חדר שינה מעוצב מכל סוג. אל תשכחו לבדוק קטגוריית חדרי שינה במבצע

טלפון: 03-9515901
פקס: 03-9510688
כתובת: סחרוב דוד 22 , ראשון לציון
איזורי פעילות: המרכז.
שעות פעילות: א'- ה' 10:00-20:30 ו' 10:00-14:00 מוצ"ש 20:00-22:30
תחומי עיסוק: עיצוב.
 

אינדקס בעלי מקצוע


ענק המיגון והתקשורת
חברה זו מתמחה במיגון ואבטחה
מתקינים וטכנאים של אזעקות לבית ולעסק מומחים לבתים פרטים מצלמות אבטחה אינרקום גילוי אש מומחים מתח נמוך

טלפון: 0522906771
נייד: 0522906771
פקס: 089100909
כתובת: רחובות
איזורי פעילות: השרון, המרכז, השפלה, הדרום.
שעות פעילות: 800 2000
תחומי עיסוק: חשמל ומוצרי חשמל, כללי.
מובילים בהשוואת הובלה
מובילים בהשוואת הובלהאתר השוואת מחירי הובלה הגדול והיחיד בישראל. באתר עשרות חברות הובלה מומלצות בפירסה ארצית להעברת דירות ומשרדים

טלפון: 0733223322
פקס: 0733223344
כתובת: דב פרידמן 2 רמת גן
איזורי פעילות: הצפון, השרון, המרכז, השפלה, ירושלים, הדרום.
שעות פעילות: א-ה 9:00-18:00 ו 9:00-12:00
תחומי עיסוק: כללי, פורומים, צרכנות.
אוריון - דקים פרגולות ג'קוזי עץ
אוריון מעצב בחומר את החלום של כל לקוח.
החל מעיצוב חללי מגורים פנימיים וחיצוניים וכלה בבניית רהיטי אומן.
הכוח המניע בעבודתו של אוריון הינו הראייה הכוללת בצרכי העיצוב והגימור המושלם:
ריצפות עץ שיחזיקו שנים לצד פרגולות עמידות לנזקי חוץ, חדרי אמבט מקוריים לצד נישות ייעודיות.
כל אלה ועוד דוגמאות רבות זוכ

טלפון: 0523540978
נייד: 0523540978
כתובת: רעננה
איזורי פעילות: השרון, המרכז, השפלה.
תחומי עיסוק: גן, פרוייקטים מיוחדים.
kitchenPT
עיצוב מטבחים, שידרוג מטבחים ,מחירת מטבחים

נייד: 0507170120
כתובת: חולון
איזורי פעילות: הצפון, השרון, המרכז, השפלה, ירושלים, הדרום.
שעות פעילות: ימי א'-ו'
תחומי עיסוק: כללי, עיצוב.