בנייה אקולוגית

בנייה אקולוגית"אקו-דום"- בניית מבנה כיפה מאדמה, בעזרת טבעות שקים מלאות באדמה דחוסה. הטבעות מונחות אחת על השנייה ויוצרות מבנה ארכיטקטוני יפיפה, מעורר השראה וחזק.

מאת:
HomeAid
קטגוריות:
ירוק בבית,
כללי,
עיצוב,
פרוייקטים מיוחדים
תגיות:
בנייה,
טיח,
איכות,
סביבה,
אקולוגיה

בניית מבניי כיפות מאדמה
נכתב על ידי יובל דלשד


בנייה אקולוגית:

"אקו-דום"- בניית מבנה כיפה מאדמה, בעזרת טבעות שקים מלאות באדמה דחוסה. הטבעות מונחות אחת על השנייה ויוצרות מבנה ארכיטקטוני יפיפה, מעורר השראה וחזק.
שיטת בנייה עתיקה הנהוגה עד היום באירן, ששודרגה לחיים המודרניים ע"י האדריכל האירני נאדר חלילי ממכון-Cal-earth   בקליפורניה.

המבנה מתאים למגורים, צימר, סטודיו, מחסן, "זולה" לגינה, חדר יינות ומקלט.
במחיר של קרוואן ניתן לבנות יחידת דיור של שני חדרים כולל מטבח ושירותים.

שיטה זו נבדקה ע"י מהנדסים בקליפורניה ואושרה.  עמידות המבנה בפני רעידות אדמה נבדקה והמבנה נמצא חזק יותר מבניה קונוונציונאלית. 
עמידות  הכיפה לרטיבות וחדירת מים. ציפוי חיצוני לפני הטיח אוטם את הכיפה לחלוטין ומונע כל חדירת רטיבות מבחוץ.


החיים במבנה עגול:

הכוח בעולם מתקיים תמיד במעגלים.
הארץ עגולה כמו כדור, כך גם כל הכוכבים, הציפורים בונים את קניהם בעיגול, השמש מסתובבת במעגלים, והירח עושה את אותו הדבר.
עונות השנה יוצרות מעגליות בשינויים שלהן וכל פעם חוזרות לאותו מקום ומתחילות מההתחלה, גם הבתים הראשונים של בני האדם היו עגולים, כמו קיניי הציפורים.
המגדל השלישי של עזריאלי הוא עגול...ולא סתם אנו אוהבים שדיים וישבנים, גם הם עגולים...
ולא סתם חיים עד היום האינדיאנים ושאר תרבויות בעולם בבתים עגולים.

כשיש בבית פינות הם חוסמות, לא סתם כשרוצים להעניש ילד אומרים לו ?לך לעמוד בפינה. פינה זה מקום לא נעים. מקום שבו משהו נגמר, אין לך ללכת משם.
בבית עגול אין פינה וגם אין קירות שסוגרים מהצד וממעל. יש קיר אחד שמתחיל ולא נגמר. אין תקרה, יש אין סוף.
בבית עגול יש כוח, יש בו תחושה של אין מגבלה, תחושה של טבע.

בזמן שהותי במכון של אבי השיטה, נאדר חלילי בקליפורניה, גרתי במבנה כיפה. אחד הרגעים המיוחדים עבורי, היה התחושה הנעימה, המרגיעה, הארוטית אפילו שהייתה  כשישנתי לילה לילה בתוך מבנה הכיפה העגול. היו לילות שראיתי את הירח מציץ מהפתח למעלה ומאיר את הכיפה באורו הרך. הדבר המוזר ביותר היה הרגע שבו חזרתי לישון בבית רגיל. הרגשתי, כאילו שהתקרה נופלת לי על הראש, תחושת לחץ ואי נעימות.
רק ברגע זה , ניתן היה להבין עד כמה מדהים  לחיות בבית עגול.


יתרונות השיטה:

גמישות המבנה- ניתן לעצב את מבנה הבית בגמישות רבה לכל צורת מגורים.  בניית כיפות בגדלים שונים, צמודים אחד לשני, יוצרת בית עם חלל חדר מגורים, חדרי שינה, מטבח ושירותים. לא יהיו קירות משותפים הנהוגים בבית מרובע, לכל חדר יש את החלל שלו. חיבור הכיפות במעגל, יכול ליצור חצר פנימית משותפת. 
חוזק מבנה הכיפה- המבנה משלב גרביטציה וחיכוך, מינימום חשיפה ומקסימום לחץ. המשקל הגדול של האדמה הדחוסה לוחץ את הטבעות אחת על השנייה ומעביר את הלחץ  המופעל על הכיפה למטה, כלפי האדמה.  הכוחות פועלים בצורה שווה בכל חלקי הכיפה.
בכיפה אין שימוש בבטון, יסודות, קורות או פלדה - למבנה זה אין קירות ואין חיבורי קירות או קורות.  המבנה הוא מסת כיפת אדמה אחת המסוגלת לשאת את העומסים הפועלים עליה מטה, אל תוך האדמה וכך אין צורך בשלד וביסודות.
חיסכון ענק באנרגית חום - בגלל המבנה העגול והאדמה ממנו הוא בנוי, המבנה שומר על הטמפרטורה ולא מאפשר בריחה של חום או קור, פנימה או החוצה. בניינים הנבנים בשיטה זו הם בעלי מסה תרמית גבוהה המייצבת את תנודות הטמפרטורה בתוך הבית ומקנה נוחות תרמית רבה לדיירים. רק לשם הדוגמא: יכולת אגירת החום הנפחית למבנה לבנים עומד על כ ? 1350 קילו ג'אול למ"ק  ? kj/m3/ok   , לעומת זאת, יכולת אגירת החום לאדמה המהודקת הוא  כ- 1700 קילו ג'אול למ"ק .
בידוד מכניסת מים ורטיבות-  החלק החיצוני של הכיפה מצופה בחומר בידוד למניעת כניסת גשם ורטיבות דרך הכיפה. החלק החיצון מצופה בטיח אדמה מעורבב במלט אשר מתקשה ועמיד בפני גשם.
חלון במבנה עגול מאפשר ניצול אור טבעי לתאורת פנים, בכל שעות היום ? במבנה ניתן לעשות חלונות בכל זווית אפשרית מול השמש, להבדיל מחלון בבית מרובע שזוויתו מול השמש מוגבלת ותלויה בזווית הקיר. כך ניתן לשלוט על כניסת קרני השמש בכל שעות היום אל הבית. כמו כן ניתן לעשות פתחים עגולים כמובן, בכל גובה של הכיפה, שדרכם יכנסו קרניי השמש. במרומי הכיפה מומלץ להשאיר פתח ? Sun Roof שדרכו רואים את השמים ביום ואת הכוכבים בלילה.
החלל, האקוסטיקה והצורה העגולה משרים לשוהה בה אווירה נעימה ומלאת השראה - הכיפה בעלת תכונות בידוד אקוסטי מעולות ומונעת חדירת רעש פנימה ומעבר רעש בין החדרים. תכונה זו היא הודות לשני אלמנטים. החומר ממנו עשויה הכיפה ? אדמה וכן לצורת המבנה החלל העגול.
מבנה ארכיטקטוני מקסים המשתלב עם הטבע והסביבה ? הכיפה מצופה בטיח אדמה בצבעי האדמה הטבעיים. כל כיפה תהיה באותו צבע של האדמה במקום בו היא נבנתה. אם לוקחים אדמה ממקום אחר, ניתן לעטר את הפתחים והדלתות בצבע אדמה שונה. גווני צבע האדמה תמיד משתלבים אחד בשני.

הטיח:
את הפנים והחוץ מצפים בטיח טבעי שגם הוא עשוי מאדמה מהמקום. מן הסתם, לפי צבע האדמה במקום, כך יהיה צבע המבנה.  אם משמשים באדמה ממקום אחר, ששם צבעה שונה, מקבלים צבע אחר . לדוגמא: אדמת חמרה תיתן צבע אדמדם. חול ייתן צבע צהוב. אדמה כבדה תיתן צבע חום.
השימוש בסיד לבן מיועד לטיח בפנים. ניתן לשלב בפנים כמה סוגי אדמה ליצירת צורות ועיצובים בגוונים שונים.
מיקום הכיפה מעוצב ובנוי לפי כיוון הרוח, לקירור וחימום טבעיים ולכניסת אור נכון.
חדר השינה יבנה בצד זריחת השמש, בכיוון דרום/מזרח. המטבח בכיוון דרום. המקלחת בכיוון דרום/מערב והכניסה בכיוון מערב.
לחדר המגורים המרכזי יכנס אור שמש מפתח עליון כל שעות היום. בלילה ניתן לראות את הכוכבים או הירח דרך הפתח. כמו כן, ניתן לבנות מספר פתחים עגולים להוספת אור ויופי.


קירור וחימום:
בבניה מעין זו אין צורך במזגן. הטמפרטורה נשמרת יציבה הודות לצורת המבנה העגולה, לחומר ממנו עשויה הכיפה ולעובי הקירות. עובי הקירות הוא  בין ? 60-80 ס"מ, האוויר המצטבר בכיפה לא בורח דרך הקירות ושומר על הטמפרטורה. הבתים העתיקים ביפו  או בירושלים עובדים על אותו עקרון ותחושת הקרירות  בתוך הכיפה זהה לבתים העתיקים או למערה.
ניתן להוסיף ארובה לכל כיפה. הארובה נועדה לווסת לפי הצורך את האוויר החם המצטבר בבית במקומות מדבריים.
במקומות חמים -  בפתיחת הארובה האוויר מבחוץ שואב את האוויר החם מבפנים ומקרר את הבית.     במקומות קרים - הארובה משנה את ייעודה לאח עצים. עובי הקירות שומר על חום האח שלא יצא ויתבזבז החוצה.


מה ניתן לבנות:
ניתן לבנות מבנה לשימושים רבים. גמישות הטבעות  בזמן הנחתן מאפשרת עיצובים שונים ומגוונים. יצירת  חלונות עגולים, מקומרים, ספסלי ישיבה, בריכות דגים, מרתף יינות, פינת ישיבה, מזנון ומדפים ועוד.
דירת נופש/ צימר-  המבנה המכיל חדר מגורים, חדר שינה (חדר רחם), מטבח, מקלחת ושירותים, הול כניסה.

מבנה מגורים ? המבנה יכול לשמש למגורים וניתן להרחיב את המבנה למספר כיפות הצמודות אחת לשנייה וליצור חדרים נוספים.
מקלט ? חוזק המבנה מאפשר לבנות בחצר הבית מקלט. אפשר להעמיק את המבנה אל תוך האדמה כך שישמש מעין בונקר.
מחסן- בניית מחסן בחצר הבית לאחסנה.
חדר עבודה או טיפולים- צורת המבנה כיפה נותן השראה ורוגע לשוהים בו. ילדים
חדר יינות ?   הטמפרטורה שנשמרת בתוך הכיפה ועובי הקירות מתאים למרתף יינות. כדי למנוע כל כניסת אור, הכיפה תהיה ללא חלונות ומסדרון יוביל לדלת הכניסה שתהיה צרה וקטנה.
פינות ישיבה- "זולות" ?  העבודה עם הטבעות מאפשרת יצירת פינות ישיבה מרהיבות, עשויות מאותו חומר ? מאדמה. פינות ישיבה קלות לבנייה ונותנות לבית ולחצר אופי אחר. עיצוב כל פינות משתנה וגמיש לפי צורכי המקום והאדם.


על  השיטה:

נדאר חלילי, ארכיטקט ממוצא אירני החי בקליפורניה עשה טיול בארץ הולדתו איראן.
שם ראה תופעה מעניינת. לאחר רעידת האדמה הגדולה באיראן, נחרבו המוני כפרים, אולם הוא הבחין שחלק מהכפרים נשארו על תילן. לאחר בדיקה קצרה, הבין שהכפרים האלה בנויים מבתי כיפות ושאר הכפרים בנויים בנייה קונוונציונלית ? בתים מרובעים. הוא בדק ומצא, כאשר האדמה זזה, פועלים כוחות מנוגדים על הכיפה העגולה והיא אינה קורסת. לעומת בנייה מרובעת, שהכוחות פועלים לכיוון התזוזה וממוטטים את קירות הבניין מטה.
לאחר שחזר לארה"ב עזב נאדר את עבודתו כאדריכל מבנים רגילים והחל לפתח את השיטה, לחזק את המבנה והתאים אותו לצורת החיים כיום.
נאדר רשם פטנט על הטכנולוגיה שפיתח שנים והחל להפיץ אותה ברחביי העולם.
היום נאדר הוא מומחה בעל שם עולמי בבנייה טבעית. בנה מוזיאון מלבנים ומספר פרויקטים בעולם של בנייה טבעית.

פרויקטים נוספים בעולם:
מבני כיפות רבים נבנים ברחביי העולם. בארה"ב, מקסיקו, קנדה, ברזיל, פקיסטן,  איי בהאמה, מונגוליה
בפקיסטן נבנו מספר רב של כיפות לצבא הפקיסטני.


בדיקות ואישורים:
לכל כיפה יש תוכניות בנייה ? blue print  , ואדריכל ומהנדס צמודים.
לפני הבנייה נלקחת דגימה מהאדמה במקום המבוקש, הדגימה נשלחת לבדיקה ולפי סוג הקרקע ניתן לדעת על אפשרות השימוש באדמה.
כיום בארץ ניתן לבנות כמעט בכל האזורים, למעט אדמה סלעית.
הנגב, הדרום הרחוק, הצפון והשפלה הם מקומות מצויינים.
במקרה ולא ניתן לבנות במקום שהוא סלעי. ניתן להביא אדמה ממקום אחר.

לתוכניות של הכיפה ניתנו אישורי בנייה מהמחמירים בקליפורניה - 1997 UBC / 2001 California
Code
consultation with I.C.B.O. (International Conference of Building Officials), אושר ע"י
הכיפה נבדקה ע"י מכשור מתאים לבדיקת עמידות בפני רעידת אדמה ונמצאה עמידה ב- 27,000 ft-lbs  משתווה משאית בטון תלויה.

Superadobe Technology, U.S. patent #5,934,027, has been tested on individual dome and vaults (1993-1996) for the City of Hesperia, California, Building and Safety Department, in consultation with I.C.B.O. These structures passed the California required codes. Licensing is required for commercial use.


סדנה לבנייה עצמית:
מידיי כמה חודשיים מתקיימת סדנה שבה לומדים את עקרונות השיטה.
5 ימים מלאים בהם לומדים עיונית ומעשית איך לבנות כיפה קטנה, בגודל של כ-3 מטרים, משלב השירטוט ועד שלב הטיח. הסדנה בשילוב עם טל בשן מהמרכז לבנייה מסורתית.


לחץ כאן לפרטים נוספים בנושא - www.eco-dome.co.il

  
מקור המאמר:  מאמרים לשימוש חופשי.
  
בטוןבטון הוא חומר המשמש לבניה. הבטון מורכב בדרך-כלל מתערובת של מלט, חול, חצץ ומים.
awRTL=[on]
סידסיד הוא תרכובת המכילה סידן וחמצן. הסיד מופק על ידי שריפה של אבן גיר. הסיד משמש כחומר גלם למלט וטיח. הסיד גם משמש כמובן לצביעה עקב תכונותיו הבולטות – צבע לבן ומחירו הנמוך. בצביעה בבית חדש ניתן למצוא סיד בעיקר בתקרות. הסיד נוטה להתלכלך מהר יותר מצבע אקרילי ולכן הוא מתאים פחות לקירות. לעיתים ניתן למצוא גם קירות צבועים בסיד, במקרה כזה, כאשר רוצים לצבוע בשכבה אקרילית ע"ג סיד יש למרוח שכבה של צבע יסוד ביניהן.
awRTL=[on]
טיחכיסוי חיצוני או פנימי על הקירות או התקרות של בניינים.הטיח בדרך כלל מורכב ממלט ומחול (אך ניתן לשנות את הרכב האגרגט). הטיח הוא חומר הגמר העיקרי בבניה המודרנית והמסורתית ומשמש למטרות רבות כולל איטום ובידוד. כמו כן הטיח משמש כבסיס לשכבות הצבע במבנה ויכול לשמש כחומר גמר סופי בעצמו.
awRTL=[on]
מלטצמנט – מאנגלית cement או גרמנית Zement. תערובת של חול, אבקת דבק ומים. הוא חומר המשמש בבנייה למילוי הרווחים שבין הלבנים ולהדבקת הלבנים זו לזו ומהווה את הרכיב החשוב בתערובת בטון.
awRTL=[on]
אין טיפים נכון לרגע זה
צפיות:
13789
תאריך:
06/09/11
ציון:
 
דירגו:
14
דרג/י:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 

רוצה למצוא בעל מקצוע מומלץ?


 
 

מאמרים רלוונטים לפי התגיות

 
 
 
 
 
בית ירוק- איך נשמור בקלות על איכות הסיבבה שלנו.
אני ואתה נשנה את העולם- השינוי הירוק צריך להתחיל אצלנו בבית. להלן כמה רעיונות פשוטים על מנת להפוך את ביתנו לירוק יותר ולשמור על איכות הסביבה הקרובה אלינו.
פרמקלצ'ר- Permaculture
מאמר בנושא פרמקלצ'ר, שהינה חקלאות ברת קיימא. דרך טבעית ומעניינת לשילוב צמחים בגינה כך שתיווצר מערכת אקולוגית בה לכל מרכיב מספר תפקידים והוא נותן ולוקח לפי צרכיו ויכולתו. ובנוסף, מתכון לדשן סרפדים קל להכנה ושימושי מאוד...
ליקויי בניה
כיצד לבדוק ליקויי בניה בדירות חדשות ובדירות יד שניה.
5 מיתוסים אודות אנרגיה סולארית
כיום כאשר המודעות למושגים כגון: איכות הסביבה, הידלדלות משאבי הטבע, בית ירוק, אקולוגיה, אורגני ומחזור, הופכים לדרישה על ידינו, הצרכנים, מוצעות לנו חלופות ירוקות רבות בתחומים שונים החל מהמזון שאנו אוכלים, הבגדים שאנו לובשים ואף יצירת חשמל לשימוש ביתי.
איך לבנות בית שמש
בניית בית שמש היא דרך מצוינת להיות ידידותי לסביבה. אתם יכולים להשתמש בשילוב מרכיבים סולארים אקטיביים ופסיביים במטרה לספק חשמל נקי לשימוש ביתי לתאורה, מכשירי חשמל ואף למערכות חימום מים והסקה.
 
 

אינדקס חנויות

 

סיירוס מועדונים לבת מצווה
סיירוס אירועים מארגנת ומוציאה לפועל אירועי בת מצוות, חינות, ובריתות.
הבית שלך לאירועים קטנים זה סיירוס קלאב.
אצלינו תוכל להינות ממחיר שפוי וריאלי שתוכל לעמוד בו, ומאירוע נהדר ומרשים, שישאיר אותך עם חוויה מיוחדת. מועדון הבת מצווה שלנו הינו ייחודי בסוגו ובעל תאורה מיוחדת, סאונד נהדר וכל מה שצריך לחג

איזורי פעילות: השרון, המרכז.
תחומי עיסוק: כללי, עיצוב, צרכנות.
הכל בו לגן - מוצרים לגינה
הכל בו לגן - מוצרים לגינההכל בו לגן - חנות כל-בו לגינון והשקייה הממוקמת במושב נחלים ומשתרעת על שטח של 600 מ"ר, כולל אולם מכירות מרווח וממוזג, וחצר עם חניה גדולה ומסודרת

טלפון: 1800-65-1010
נייד: 1800-65-1010
פקס: 03-9326517
כתובת: החרמון 17 מושב נחלים
איזורי פעילות: הצפון, השרון, המרכז, השפלה, ירושלים, הדרום.
תחומי עיסוק: גן, ירוק בבית, צרכנות.
מר-שמלו
מר-שמלומר-שמלו מדבקות קיר היא חנות קטנה ומקסימה לרכישת מדבקות קיר, מראות ושלל אביזרים נוספים לעיצוב הבית. החנות שולחת מוצרים לכל חלקי הארץ.

טלפון: http://wall-stickers.co.il/
כתובת: לכיש 1 תל אביב
איזורי פעילות: המרכז.
תחומי עיסוק: עיצוב.
WebTeam
WebTeam (וובטים) - חברת פרסום דיגיטלי בסביבת האינטרנט והסלולר. לחברה צוות מקצועי ומיומן שיעמיד עבורכם קמפיין איכותי ומקיף. בין השירותים של וובטים ניתן למצוא: פרסום שמתבסס על תוצאות, כתיבת תוכן שיווקי וקריאייטיב, שיווק במדיה החברתית, הקמת אתרים ועוד. לעוד פרטים: http://webteam.co.il/services.php

טלפון: 036499966
כתובת: יגאל אלון 98, תל אביב
איזורי פעילות: הצפון, השרון, המרכז, השפלה, ירושלים, הדרום.
תחומי עיסוק: אהבנו ברשת, כללי, פרוייקטים מיוחדים.
 

אינדקס בעלי מקצוע


ליידי - מכון יופי
ליידי - מכון יופימחפשים קוסמטיקאית טובה בירושלים? מכון "ליידי", מכון קוסמטיקה בירושלים מציע טיפולי יופי וקוסמטיקה לגברים נשים ובני נוער. מעוניינים לעשות הסרת שיער, או הרצת היקפים? מכון ליידי זה הכתובת המתאימה ביותר לשירות אישי ומקצועי.

טלפון: 6244557 - 02
פקס: 6243172 - 02
כתובת: הלני המלכה 9, ירושלים
איזורי פעילות: ירושלים.
תחומי עיסוק: עיצוב.
תמיקה ציורי קיר
תמיקה ציורי קיר לחדרי ילדים ונוער ,ציורי קיר לגנים,מתנ"סים ובתי עסק.
ציורי פיות ,ציור קיר בהתאמת הלקוח.


נייד: 0507941915
כתובת: כל הארץ
איזורי פעילות: הצפון, השרון, המרכז, השפלה, ירושלים, הדרום.
שעות פעילות: 7:00 - 22:00
תחומי עיסוק: יצירה, כללי, עיצוב.
בית המנעול והמפתח
בית המנעול והמפתחתקועים מחוץ לדלת? הזמינו את המנעולן הכי מהיר בעיר! חייגו חינם ואנחנו שם: 1-800-88-50-50

טלפון: 1-800-88-50-50
נייד: 052-3339886
כתובת: אבן גבירול 152, תל אביב 62966
איזורי פעילות: המרכז.
תחומי עיסוק: דלתות וחלונות, כללי, רכב.
סודות מתוקים עוגות מעוצבות חיפה והצפון
סודות מתוקים עוגות מעוצבות חיפה והצפוןרוצים להקסים, לרגש ולהפתיע....
עוגות מעוצבות בצק סוכר לכל אירוע ולכל חגיגה, מוגשות באהבה ע"י לירז, קונדיטורית מוסמכת. העוגות נאפות בעבודת יד, בעיצוב אישי עד הפרטים הקטנים ובטעם ביתי מדהים. בנוסף, מוצעים ב"סודות מתוקים"הפעלות מתוקות בבצק סוכר לימי הולדת לילדים וסדנאות לימוד עיצוב בבצק סוכר למבוגרים.

נייד: 050-8376778
פקס: 153-77-5251522
כתובת: חיפה
איזורי פעילות: הצפון.
תחומי עיסוק: יצירה, כללי, עיצוב, פרוייקטים מיוחדים.