מונחים עם התגית - ברזל

גלוון

המונח גלוון קיבל את שמו מהמדען האיטלקי לואיג'י גלווני. המונח משמש כיום בכדי לתאר תהליך כימי של ציפוי ברזל או פלדה באבץ חמצני. ציפוי המגן מונע היווצרות חלודה על המתכת המצופה ובכך מגביר את עמידותה לרטיבות ותנאים קשים. ישנם הרבה מוצרים מגולוונים : מסמרים , ברגים, חוט ברזל, פחים גליים ועוד. השימוש הביתי העיקרי הוא בברגים ומסמרים שמשמשים לבניית גדרות למשל.

חוט ברזל 

חוט גמיש, עשוי ברזל. מגיע בעוביים שונים המשפיעים על מידת הגמישות. משמש לקשירה והצמדה של פריטים שונים. ביצירה משמש לבניית שלד בעבודות מגוונות, מאחר וקל לעצב אותו לצורות שונות.

ממיר חלודה
ממיר חלודה הוא חומר סינתטי מפולמר, שכשמו כן הוא, ממיר (הופך) את החלודה לשכבה פוספטית שחורה. ממיר החלודה גם אוטם את המתכת ללחות ומונע את חזרתה של החלודה.
ממיר החלודה יכול להגיע בצורות שונות ובמצבי צבירה שונים: נוזל, תרסיס וכו'.
פטיש

פטיש הוא כלי עבודה המשמש בדרך כלל לקיבועו של מסמר לתוך מוצק אחר (לרוב קיר מעץ או מאבן) או לעיוות/שבירת צורתו של גוף מוצק. הפטיש בנוי מידית ארוכה (העשויה בדרך כלל מעץ) שבראשה ראש כבד ממתכת (בדרך כלל ברזל).

הפטישים באים בגדלים שונים, החל מפטיש קטן המיועד לשימוש ביתי, עבור בפטיש קצר אך כבד עבור הנפח, וכלה בפטיש דו-ידני גדול ("קורנס") המיועד לפורר אבנים ולנעוץ יתדות באדמה טרשית.

הפטיש הוא אחד מהכלים הקדומים ביותר שהמציא האדם. עוד בתקופה הפרה-היסטורית השתמש האדם הקדמון באבנים על מנת לרסק דברים ומזון, ומאוחר יותר אף חיבר את האבנים לראש מקל. ההתפתחות הגדולה בעיצוב הפטיש בה עם גילוי המתכות, ובייחוד הברזל.

פרזול

קביעת חלקי ברזל. בשיפוצית הכוונה היא לכל חלקי המתכת הקטנים כגון : צירים, זוויות, מחברים ועוד.