מונחים עם התגית - זכוכית

אקדח דבק חם

 

דבק חם הוא דבק תרמופלסטי, תרכובת פלסטית. האקדח מחובר לחשמל או לסוללות וכך מתחמם וממיס את נרות הדבק. לאחר שהדבק מתקרר הוא מתקשה וחוזר למצבו המקורי. משמש להדבקת זכוכית, בד , עץ, מתכת וכו'.

דקאל

מדבקה שקופה המשמשת בעיקר לעיטור זכוכית ועץ בעבודות יצירה. כאשר משרים את הדקאל במים, המדבקה נפרדת מהנייר עליו היא דבוקה.

מלפיורי/ מילפיורי

באיטלקית – millefiore – אלף פרחים. באנגלית – millefiori. טכניקת עבודה בה מיצירת מודל דו מימדי מתקבל תוצר תלת מימדי. הטכניקה לקוחה מאמנות בזכוכית בה היו מניחים מוטות זכוכית שונים ומתיכים אותם לגליל אחד. לאחר מכן היו פורסים את הגליל וכך התקבלו צלחות בעלות עיטור מורכב.  היוצר החובב ייתקל במושג זה בהקשר של עבודות פימו.

נייר זכוכית 

נייר מחוספס המשמש לליטוש חומרים שונים. הומצא בסין במאה ה-13 והורכב מחומרים כגון צדפים ועור של כריש. שבבי הזכוכית העדינים שמצפים את הנייר מאפשרים ליטוש של חומרים קשים, אם כי היום לא כל ניירות הזכוכית מכילים זכוכית של ממש.

צבע חלון 

צבעים בעלי נפח שניתן לקלפם ממשטחים לא סופגים (זכוכית, פלסטיק וכו') לאחר הייבוש. לאחר הקילוף נוצרת מדבקה שניתן להדביק על זכוכית.

צבע מים

צבעים לציור המורכבים מפיגמנט צבע, מים וגומי ערבי לעיבוי וייבוש. ניתן להשתמש בצבעי מים על חומרים סופגים כגון קיר, בד, נייר ועוד. ישנם צבעי מים המגיעים במצב מוצק בצלוחית, וצבעי מים לחים בשפופרות. הצבע מומס במים ובכך טמון גם חסרונו- במגע עם מים או לחות גבוהה, הצבע יימס. עבודות בצבעי מים רצוי ליצור על נייר מותאם לספיגה בשם אקוורל ולמסגר תחת זכוכית.