רשימת מונחים

מונחים 190 עד 196 מתוך 225
צבע חלון 

צבעים בעלי נפח שניתן לקלפם ממשטחים לא סופגים (זכוכית, פלסטיק וכו') לאחר הייבוש. לאחר הקילוף נוצרת מדבקה שניתן להדביק על זכוכית.

צבע יסוד מקשר

 

מיועד לחיזוק התשתית. צבע היסוד מיושם כשכבה ראשונה על השטח הנצבע, לפני צביעה בצבע עליון. תפקידו העיקרי הוא יצירת בסיס להתחברות טובה של מערכת הצבע. צבע היסוד חודר לתוך שכבות סיד ופוליסיד, ובכך מחזק ומדביק אותן, ויוצר תשתית טובה לציפויים.

צבע מים

צבעים לציור המורכבים מפיגמנט צבע, מים וגומי ערבי לעיבוי וייבוש. ניתן להשתמש בצבעי מים על חומרים סופגים כגון קיר, בד, נייר ועוד. ישנם צבעי מים המגיעים במצב מוצק בצלוחית, וצבעי מים לחים בשפופרות. הצבע מומס במים ובכך טמון גם חסרונו- במגע עם מים או לחות גבוהה, הצבע יימס. עבודות בצבעי מים רצוי ליצור על נייר מותאם לספיגה בשם אקוורל ולמסגר תחת זכוכית.

צבת

כלי ידני שתוכנן בעיקר לתפיסת עצמים על ידי שימוש במנוף. ישנן סוגים שונים של צבתות המתוכננים למטרות שונות:  אחיזה, סיבוב, משיכה, עיקום ועוד. להרבה מהצבתות ישנן גם שיני חיתוך.

צולמגרמנית - Zoll - . הפירוש הוא יחידת המידה אינץ' השווה ל 2.54 ס"מ. בשיפוצית משתמשים במידה זו בעיקר למדידת קוטר צינורות והיא מסומנת על ידי גרשיים (").
צילינדר

מגרמנית - Zylinder הפירוש המילולי הוא גליל. בשיפוצית הכוונה היא בד"כ למנעול צילינדר, כלומר מנעול גלילי. כאשר אומרים צילינדר מתכוונים למנעול הגלילי עצמו המותקן בכל דלת.

צינור 25 מ"מצינור בקוטר של 25 מ"מ המשמש בעיקר להשקייה.
רשימת מונחים
מונחים 190 עד 196 מתוך 225